Being that ceramic has a reputation for breaking quickly, I heat mine evenly. I think heating one side is riskier. I'd say if you want to heat less, get a smaller nailJust got my first Ceramic Domeless Nail yesterday, first impression is good, flavor is good (close to but not as good as quartz IMO).
I think my favorite is still the Domeless Quartz Castle... perfect size, short heat up time, cleaned super easy.
- How can I minimize the risk of breaking during the heat up process?
- Do I need to do anything to season it?
- For smaller dabs, can I just torch one side of the nail? It is an excessively large heating area for my smallish dabs... going through a lot of butane.
![]()
2oz whole cured bud (no shake), 5.04g lovely lemon shatter.
The patterns in the shatter is the refraction of all the chunks of shatter through each piece obscuring it.
<3
Ebay!It seems like all the stores in my area tax anything related to concentrates heavily. Also in a non-legal state sadly.
That looks pretty nice. Nothing against you, but posts like this puzzle me....
At retail pricing, let's say those 2oz would cost me $400 for very good starting material, and yield 5 grams of concentrate. I can buy very high quality wax for $60/gram, so just buying the 5grams of wax would be less than $300.
Now I get that's it's cool to produce wax at home, get it cleany-clean and all that. But if I just want to maximize potency per cost, how can I beat just buying the wax?
Again, not judging anyone's process. I just can't get the math to work for me. If I double the potential yield to 10grams for the 2 oz starting material, it still looks like I spend $400 flower to yeild $500 in oil. Better numbers, but I still am missing vac purge and de-waxing in my homegrown process. Is my math off?
At retail pricing, let's say those 2oz would cost me $400 for very good starting material, and yield 5 grams of concentrate. I can buy very high quality wax for $60/gram, so just buying the 5grams of wax would be less than $300.
5 grams at $60 each is $300 not less than $300. plus, 5g from 2oz is a small return. one should be getting around 5-6 per OZ.
so for $400 (you can get top shelf for $200 an OZ?) you could be getting 10-12g of oil. this would cost $600 or more if you bought the pre-extracted oil.
running your own oil will save you money in most cases. in my case (non legal) i can get a gram of oil for less than it costs to extract it myself. but i still do my own runs also.
Fuzzy math, but yeah I can get top shelf anything bog 200 zip when on sale. I assume some discount buying oil above 3 grams at a time. But yes, if we assume 6g/oz yield (isn't that almost 25%?) the numbers get favorable quickly for home-produced wax.