1. What does SSTB mean? See our glossary of acronyms.
    Dismiss Notice

What do you pay per ounce of cannabis?

Discussion in 'Ask FC' started by TwistedGray, Dec 29, 2016.

?

How much do you pay per ounce

  1. <$100

    14 vote(s)
    8.7%
  2. $100-$200

    41 vote(s)
    25.5%
  3. $200-$300

    72 vote(s)
    44.7%
  4. $300-$400

    26 vote(s)
    16.1%
  5. >$400

    8 vote(s)
    5.0%
  1. hoptimum

    hoptimum Well-Known Member

    Messages:
    1,779
    don't feel sorry for us in California. I get top shelf for under $200US all the time
     
    Madri-Gal and 420democrat like this.
  2. 420democrat

    420democrat Well-Known Member

    Messages:
    432
    Talk about winning
     
    lwien likes this.
  3. Little Bill

    Little Bill Oldest stoner on FC

    Messages:
    272
    Location:
    a shithole country
    Great news. My cost just dropped again to $325 for an ounce. That's about a years supply for me.
     
    Vapeur Rogue and hibeam like this.
  4. TheMasterBlaster

    TheMasterBlaster ____Non-Smoker____

    Messages:
    92
    Location:
    Bayou Country
    I could never do that.
     
    hibeam, Whisper and BornAgainSteama like this.
  5. hans solo

    hans solo Left coast Canada

    Messages:
    155
    Maybe a week!
     
    arb likes this.
  6. Saturn_Corp

    Saturn_Corp New Member

    Messages:
    6
    I bought my first ounce a month or two ago for $50. Really good stuff. Vape every day and still have a good few grams left lol.

    IDK if it was such a deal because it was my friend who sold it to me, or if it's just getting cheap enough for that price to be competitive. I know dispensaries sometimes offer $100 oz deals.
     
  7. gangababa

    gangababa Well-Known Member

    Messages:
    426
    Location:
    center of the jagat
    Currently paying 120 pesos Uruguay per gram of organic grown, so 28 grams cost 3360 pesos, delivered.
    The exchange rate is presently in favor of the US dollar, so it is now $105 an ounce.
     
  8. bleak

    bleak Stoner Gear Peddler

    Messages:
    280
    Location:
    Down Under
    For the last year I've been paying $200 an ounce for mids :disgust: Didn't have a choice, its sometimes hard to find ANY weed where I am.

    But now I'm on home grown, thank god!! Apparently that works out to around $1 a gram, so $28 an ounce :nod:
     
  9. anda1anda2

    anda1anda2 Well-Known Member

    Messages:
    33
    I am in a legal mmj only state, but it is pricey. 300-400+ with the occasional popcorn zips for slightly under 300.

    Most of the better quality herb at my local dispensary doesn’t come in quantities more than 7g and the topshelf rarely more than 3.5 or even 1g increments costing upwards of 20/g. Those are all prepackaged and there is no break on quantity.

    From what I hear black-market zips go from 200-300 around here, but I have no interest in going down that road at my age. The dispensary selection and access to lab tested product is worth the premium to me.
     
    arb and Vapeur Rogue like this.
  10. Alex3oe

    Alex3oe Well-Known Member

    Messages:
    196
    We have to pay at least 10€/g for mixed quality. Hash is cheaper with way better quality.
     
    arb likes this.
  11. Rollingstoned

    Rollingstoned Well-Known Member

    Messages:
    155
    Location:
    Socal
    Im in Los Angeles, CA
    $150-$160 for some top shelf
    Really good, frosty flowers with great aromas.
    I get 2 ounces every month or so and can vape all day long
     
    arb likes this.
  12. arb

    arb Well-Known Member

    Messages:
    412
    Location:
    Montana
    Production costs are around $3.78 a ounce this month.............
     
    MinnBobber likes this.

Support FC, visit our trusted friends and sponsors